SÍLA SLOV
Tisková zpráva
Bílého kruhu bezpečí k Evropskému dni obětí (22. 02. 2025)
SÍLA SLOV, tak zní motto Bílého kruhu bezpečí pro rok 2025. Jak víme, slova mohou obětem pomáhat i ubližovat. Rozhodnutí je na každém z nás. Kdo ví, jak postupovat, stane-li se sám nebo někdo z blízkých obětí trestného činu? Kde hledat pomoc, co očekávat od trestního řízení, či jak si poradit s řadou úkolů, které tato náročná životní situace přináší? Odpovědi na tyto otázky se nehledají snadno.
Evropský den obětí je příležitostí poukázat na situaci obětí kriminality a na dostupnost rychlé a odborné pomoci pro oběti. Deset let nepřetržitého provozu si letos připomíná Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí s evropským bezplatným číslem 116 006. Linka poskytuje telefonickou krizovou pomoc a zároveň slouží jako vstupní brána do systému navazujících služeb osobní, pobytové, terapeutické a sociální pomoci pro oběti a jejich blízké.
V roce 2024 Linka přijala přes 6 000 hovorů, v průměru 500 hovorů měsíčně. V druhém pololetí loňského roku konzultanti Linky zaznamenali zvýšený počet volajících z kategorie tzv. „zachránců“ (kamarád, přítel, příbuzný či známý oběti, ale i její kolegové, sousedé či pomáhající profesionálové). Konkrétně bylo zaznamenáno přes 180 volajících zachránců za 6 měsíců. Tito volající dokazují, že nejsou lhostejní a neteční k různým projevům kriminality a domácího anebo sexualizovaného násilí. Jsou to hrdinové všedního dne. Intervence prostřednictvím zachránce může motivovat oběť, aby nemlčela a využila práva, která jí dává zákon. Chceme proto zdůraznit, jak je role zachránců v procesu pomoci obětem trestných činů a domácího násilí důležitá a že si zaslouží ocenění a podporu. Zvýšenou citlivost okolí, zájem, že někdo blízký chce oběti pomoci, sledujeme z příběhů na Lince. Zde je jeden z mnoha.
Žena kontaktovala Linku kvůli své kolegyni, která je zřejmě obětí domácího násilí. Chodí do práce s modřinami, násilí ale popírá a vymýšlí jiné příčiny zranění. Volající by kolegyni ráda pomohla, neví ale jak, když jakékoli snahy o otevření tohoto tématu odmítá. Konzultantka ženu ocenila za zájem pomoci a hovořila o tom, že popírání problému bývá součástí domácího násilí a je možné, že oběť se odhodlá k vyhledání pomoci až za delší dobu. Doporučila vyjádřit zájem, nenutit do řešení a předat kontakt na Linku 116 006.
Linka 116 006 a poradny Bílého kruhu bezpečí zaznamenaly v uplynulém roce v rámci konzultací nárůst specifických podob sexuálního násilí. Jde především o vydírání obětí sexuálními fotografiemi a zneužití bezbrannosti při znásilnění. Oběti popisují, že na diskotéce anebo na večírku jim musel někdo nasypat omamnou látku do pití.
Linka 116 006 je dostupná bezplatně v režimu 24/7. Telefonická krizová pomoc je založena především na pochopení a síle slov, které umí pomáhat, podpořit a dodat naději obětem kriminality a domácího násilí v dobré řešení. Na Lince volající bezpečně sdílejí svou aktuální situaci, získají praktické rady a potřebné informace. Díky bezplatnosti Linky se dovolají i osoby v tíživé sociální situaci. Proškolení konzultanti Linky poskytují cenné informace také pomáhajícím profesionálům.
U příležitosti Evropského dne obětí připomíná Bílý kruh bezpečí následující ověřené poznatky:
- Je dobré rychle kontaktovat místo diskrétní pomoci, hledat porozumění a odpovědi na své otázky – telefonická krizová pomoc je dostupná na Lince 116 006.
- Linka 116 006 slouží jako první kontakt pro získání relevantních informací, k rozklíčování situace, k získání psychologické podpory či právních informací.
- První slova na Lince 116 006 mohou pozitivně a zásadně pomoci obětem v dalším postupu.
Kontakt: Barbora Holušová, m.: 731 270 221, vedouci.kancelare@bkb.cz, více informací na www.116006.cz, www.bkb.cz; BKB Facebook