„Vykázání / zákaz vstupu v ČR“ v roce 2007 - komentář k analýze dat
„Vykázání / zákaz vstupu v ČR“ v roce 2007 - komentář k analýze dat
V České republice bylo v období od 1.1. – 31.12. 2007 prostřednictvím IC celkem evidováno 862 rozhodnutí Policie ČR na základě zákona č. 135/2006 Sb., o vykázání nebo zákazu vstupu násilné osoby do společného obydlí.
Sledované období: 1.1. – 31.12. 2007
Celkem vykázání: 862
Zdroj informací: 15 intervenčních center dle krajského uspořádání ČR (v MSK pracují dvě IC)
Zpracovala: Mgr. Petra Vitoušová, Bílý kruh bezpečí, o.s.
Používané zkratky: PČR = Policie České republiky, IC = intervenční centra
Počet vykázání v roce 2007 Celkem vykázání: 862
Zdroj informací: 15 intervenčních center dle krajského uspořádání ČR (v MSK pracují dvě IC)
Zpracovala: Mgr. Petra Vitoušová, Bílý kruh bezpečí, o.s.
Používané zkratky: PČR = Policie České republiky, IC = intervenční centra
V České republice bylo v období od 1.1. – 31.12. 2007 prostřednictvím IC celkem evidováno 862 rozhodnutí Policie ČR na základě zákona č. 135/2006 Sb., o vykázání nebo zákazu vstupu násilné osoby do společného obydlí. Policie v těchto případech přihlížela k předchozím incidentům a hodnotila rizikovost aktuální situace. Rozhodnutí o vykázání/zákazu vstupu mělo preventivní charakter a odvracelo aktuálně hrozící násilný útok. Rozhodnutí o desetidenním vykázání/zákazu vstupu bylo vykonatelné okamžitě, lhůtu nebylo možné zkrátit a k tomuto rozhodnutí Policie ČR nepotřebovala souhlas ohrožené osoby.
Během roku 2007 bylo zaznamenáno 58 případů (téměř 7%) opakovaného vykázání/zákazu vstupu ve stejných domácnostech. Například v Karviné bylo ve stejné domácnosti vykázáno pětkrát, v Brně a v Ostravě-Hrabůvce bylo vykázáno ve stejných domácnostech třikrát. V takových situacích mohla Policie ČR na základě vlastních zjištění zahájit i bez souhlasu poškozeného trestní stíhání násilné osoby pro trestný čin dle § 215a) tr. zákona.
V průběhu roku 2007, tj. prvního roku aplikační praxe zákona na ochranu před domácím násilím, se začaly ohrožené osoby obracet s žádostí o vydání předběžného opatření přímo na civilní soudy, a to i v situacích, kterým nepředcházelo policejní desetidenní vykázání. Například Intervenční centrum Liberec jen pro Liberecký kraj má informaci o 8 takto podaných žádostech, ze kterých v 5 případech soudci žádosti vyhověli a násilnou osobu vykázal resp. jí zakázali vstup do společného obydlí. Tyto případy nejsou centrálně evidovány a bylo by nutné žádat o informace jednotlivé okresní soudy v ČR. Cestou 15 intervenčních center nyní shromažďujeme dostupná data k tomuto způsobu vykazování.
Druh rozhodnutí Policií ČR
PČR je oprávněna v případech zjištěného rizika dalších násilných incidentů ochránit ohroženou osobu vykázáním násilné osoby (je-li na místě přítomna) nebo zákazem vstupu (pokud není v bytě nebo v domě přítomna). Z evidovaných 862 případů rozhodla PČR v 410 případech (47,5 %) o vykázání, v 368 případech (42,7 %) o zákazu vstupu. V 84 případech (téměř 10 %) PČR rozhodla nesprávně, tj. vydala zároveň rozhodnutí o zákazu vstupu a o vykázání. Počet duplicitních rozhodnutí se dařilo v průběhu roku snížit metodickým usměrňováním praxe ze strany Policejního prezidia PČR a pokračujícím školením policistů na minimum.
Údaje k ohroženým osobám včetně dětí
V souvislosti s 862 případy vykázání/zákazu vstupu bylo domácím násilím bezprostředně ohroženo 892 dospělých osob, z toho 858 žen a 34 mužů. Z hlediska věku dominuje u dospělých ohrožených osob věková kategorie 31 – 40 let (39 %), následují kategorie 41 – 50 (25 %), 21 - 30 let (16 %).
Ve sledovaném období Policie ČR evidovala celkem 941 dětí přítomných policejnímu zásahu i násilnému incidentu, který zákroku předcházel. Ostatní děti v těchto domácnostech byly v době zákroku policie mimo domácnost a jejich počet není policií zjišťován.
Intervenční centra začala od září ohroženým osobám, se kterými se dostala do kontaktu, klást otázku na skutečný počet dětí žijících v domácnostech, kde došlo k vykázání. Z případů vykázání v období říjnu – prosinec byl uskutečněn kontakt s ohroženou osobou v 189 případech. V těchto případech byl evidován mnohem větší počet dětí skutečně žijících v těchto rodinách – 302. Pro srovnání je to dvakrát více než zjišťuje PČR.
Srovnej údaje za 4 měsíce (říjen – prosinec):
Údaje P ČR (přítomno incidentu, zákroku) 266 případů 229 dětí průměr = 0,8 dítěte na jedno vykázání
Údaje IC (žije v domácnostech s vykázáním) 189 případů 302 dětí průměr = 1,6 dítěte na jedno vykázání
Z podnětu Bílého kruhu bezpečí a Intervenčních center lze doufat ve změnu povinností PČR, (zavedenou ze strany Policejního prezidia PČR závazným metodickým pokynem), kdy budou policisté na místě incidentu se znaky DN zjišťovat celkový počet dětí (i v době zákroku nepřítomných) žijících v těchto domácnostech.
Celkem tedy bylo ve sledovaném období přímo ohroženo domácím násilím 1 833 osob (dospělé ohrožené osoby + děti přítomné násilnému incidentu a zákroku PČR), kterým institut vykázání zajistil ochranu před dalším násilím.
Údaje k násilným osobám a k jejich vztahu k osobě ohrožené
V případech domácího násilí bylo v roce 2007 ze společného obydlí vykázáno 854 mužů a 8 žen. Z hlediska vztahu mezi násilnou a ohroženou převládá vztah manželský – 467 případů (54 %), následuje vztah druh/družka – 205 případů, transgenerační – 134 případů a rozvedení manželé – 55 případů. K malému počtu vykázání došlo ve vztazích partnerských, sourozeneckých a jiných.
Osmkrát
11.01. čtvrtek
03.02. sobota
16.04. pondělí
Sedmkrát
08.01. pondělí
14.01. neděle
11.03. neděle
13.05. neděle
05.11. pondělí
Zpracovala: Mgr. Petra Vitoušová, Bílý kruh bezpečí, o.s.