Tisková zpráva: V lednu bylo v České republice vykázáno 89 násilných osob
Tisková zpráva: V lednu bylo v České republice vykázáno 89 násilných osob
Celkem 89 násilných osob bylo policisty v lednu tohoto roku vykázáno z bytu nebo domu. Toto opatření nebylo trestem, ale preventivním opatřením, které s velkou pravděpodobností zabránilo další eskalaci násilných útoků proti blízkým osobám.
Podívejme se prostřednictvím čísel na to, jak dosud skryté domácí násilí vystupuje na veřejnost poté, co byl v ČR přijat zákon na ochranu před domácím násilím (č. 135 / 2006 Sb.). Dříve jsme se o něm dozvídali prostřednictvím reprezentativních výzkumů agentury STEM v roce 2001 a 2006.
Pouze ve dvou krajích ČR zatím nedošlo k žádnému vykázání (Liberecký, Zlínský). Opakovaný výzkum agentury STEM však potvrzuje, že je zde situace naprosto stejná jako v krajích ostatních. To znamená, závažné domácí násilí se tu také vyskytuje.
Z 89 případů došlo ve dvou třetinách k vykázání a v jedné třetině zákroků k zákazu vstupu. V druhém případě to znamená, že v době příjezdu policistů se násilná osoba nenacházela v domě nebo v bytě.
Ohroženými osobami během měsíční praxe nového opatření jsou převážně ženy. Avšak domácím násilím byli v lednu v případech vykázání ohroženi také 4 muži (v případech manželských párů, kde ohrožoval své rodiče násilný syn). V mnoha násilných incidentech byl přítomen na straně násilné osoby alkohol. Zatím je evidován jediný případ, kdy vykázanou osobou byla žena. Ta se jako dospělá dopouštěla opakovaně závažného násilí na své babičce, která skončila se zraněním v nemocnici.
Převažující skupinou ohrožených osob byla v lednu věková kategorie 31 - 40 let. Ve 46 % se jednalo o domácí násilí mezi manželi a v 30 % mezi druhem a družkou. Zanedbatelné nebylo ani násilí transgenerační (17 %), kdy rodičům ubližovaly dospělé děti žijící ve společném bytě nebo dokonce vnoučata páchala násilí na svých prarodičích.
V 38 % případů vykázání podaly ohrožené osoby soudu návrh na předběžné opatření se žádostí o prodloužení vykázání. Z toho bylo ke konci ledna v 70 % rozhodnuto pozitivně a v 6 % došlo k zamítnutí. U zbývajících nebylo k poslednímu dni ledna ještě rozhodnuto.
Zpracovala:
Mgr. Petra Vitoušová
prezidentka sdružení pro pomoc obětem trestných činů v ČR
Bílý kruh bezpečí o.s.
tel.: 257 317 110, 251 512 299
V Praze dne 6.2. 2007