• Kriminalitu zastavit nedokážeme.


  • Pomáhat jejím obětem však umíme,

  • již 32 let!

Příběh - Rodiče Kamily: Vrazi nemají právo vrátit se do života

Sedmnáctiletou Kamilu Čentákovou loni zavraždili tři její kamarádi z Bíliny. Hrůzný čin rázem změnil osudy čtyř rodin. Rodiče Kamily nedokáží dodnes brutálnost vraždy pochopit. Podle nich měli vrazi dostat doživotí, protože už nemají právo vrátit se do normálního života.

24. května 2006, MF Dnes

Jakub Procházka, Antonín Režnák a Petr Štencl brutálně zavraždili Kamilu Čentákovou loni v lednu. Ústecký soud jim vyměřil výjimečné tresty. - více zde

Rodiče zavražděné Kamily se ani po více než roce nedokáží s vraždou vyrovnat.

"Dnes už vidím, že ten trest nám nemůže pomoci k tomu, abychom byli šťastnější. Přijde mi ale, že těch dvacet let je málo. Doživotí by bylo adekvátní vyrovnání toho činu, co provedli. Dvacet let se mi opravdu nezdá moc," říká Kamilina matka Hana Čentáková.

Přiznala, že měla u soudu velký problém, když kolem ní procházela trojice mladíků. "To bylo něco šíleného. Člověk by nejraději vlítnul mezi ně a chtěl se mstít hned na místě. Člověk má ale zábrany, zatne zuby a raději nevidí, neslyší."

Tak hrůzný čin podle ní nelze nikdy omluvit. "Jakákoli omluva a obhajoba je pro mě lichá. Ani když je náznak, že ten člověk je narušený, pro mě žádná omluva neexistuje," tvrdí matka zavražděné.

"Vrazi už nemají právo tady být"
Podle Kamilina otce nemá nikdo právo vzít někomu život. "Já jsem si vždy myslel, že můj vztah k Jakubovi je dobrý. Vycházeli jsme spolu dobře. Když si člověk vybaví, co se stalo, o to je pro mě bolestivější, když si na ty chvíle vzpomenu," říká Petr Čenták.

"Když jsem četla rozsudek, pochopila jsem, že tyhle lidi jednali s mojí malou jako s kusem hadru. Když takhle jednají s člověkem, aniž by si uvědomili, že má nějaké hodnoty, svoje sny a přání, a zašlápnou ho jako vajgl, nemají právo tady být," míní Čentáková.

Podle ní se už vrazi ani nemohou vrátit do normálního života. "Takový člověk už tady nemá co dělat. Už si navždy nese svůj cejch. A kdyby dostali doživotí, tak to aspoň bude fungovat jako varování pro ostatní, kdyby taky chtěli takhle po někom sáhnout."

"Ta bezmoc je hrozná. Já pak půjdu po ulici a potkám třeba Štencla, a co? Já nejsem ta, která vezme do ruky nůž a půjde někoho podříznout," dodává Čentáková.

Vražda změnila život čtyřem rodinám

Vražda Kamily podle Petra Čentáka nenávratně změnila život hned čtyřem rodinám. "Člověk to vidí na sobě, že léta vychovával své dítě, staral se o ně a plánoval budoucnost a najednou to všechno zmizelo v nedohlednu. A život, co prožil, tak najednou jakoby nebyl."

Matka zavražděné z toho dodnes špatně spí. "Nejhorší jsou sny, když se mi o ní zdá. Když jdu na hřbitov, uvědomím si, že jsem tam chodila se svou dcerou a neměla žádnou představu o tom, že za rok budu chodit zalívat kytky na její hrob," říká Čentáková.

"Když přijdu k ní na hrob, tak s Kamilkou mluvím tak, jako kdyby tady byla. Normálně si povídáme," doplňuje ji Čenták.

Podle matky byla Kamila jediná, kdo dokázal ji i jejího muže rozveselit. "Člověk mohl s Kamilkou prožít ještě hodně let, ale teď je najednou prázdno." Podle ní už nelze ani nic plánovat do budoucna. "Já teď plánuju akorát nezešílet," dodává.

*** Podle psycholožky Bílého kruhu bezpečí, které poskytuje pomoc obětem trestných činů, je tento postoj manželů Čentákových přirozený.

"Rodiče Kamily mají za sebou natolik hrůzné zážitky spojené se smrtí své dcery, že už prostě nikdy nebudou takoví jako byli dříve," říká Pavla Vyhlídalová.

"Svět, který znali, se jim v jediném bolestném okamžiku rozpadl a oni se snaží najít v tom novém světe pevný bod pro další život. Vysoký trest pro pachatele zvyšuje hodnotu oběti, pozůstalí si proto přejí co nejvyšší trest," dodává psycholožka Bílého kruhu bezpečí.

***

Autoři:
ton, hro iDNES.cz

Celý článek naleznete na stránkách iDnes.cz

Představenstvo z.s. Bílý kruh bezpečí uděluje souhlas k užití a šíření materiálů umístěných na této stránce ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona, za podmínek, že kopie budou využívány pouze k nekomerčním informačním účelům, dílo nebude nijak upravováno ani měněno, grafické prvky tvořící součást díla (grafy a tabulky) nebudou rozmnožovány a šířeny odděleně od souvisejícího textu a naopak. Na každé takto pořízené kopii tohoto díla bude viditelně uveden text: "Copyright Bílý kruh bezpečí, z.s."

Schváleno představenstvem Bílého kruhu bezpečí, z.s. dne 21.4.2009