• Kriminalitu zastavit nedokážeme.


  • Pomáhat jejím obětem však umíme,

  • již 33 let!

Stručná historie Bílého kruhu bezpečí

1991

Bílý kruh bezpečí vznikl jako občanské sdružení dne 4.9. registrací u Ministerstva vnitra ČR. Jeho založení předcházela půlroční příprava, kdy o budoucí formě pomoci obětem trestných činů v ČR intenzivně diskutovali dva novináři, psycholožka, kriminolog, viktimoložka, soudce, policista a oběť trestného činu pokusu vraždy.
19. listopadu bylo na tiskové konferenci oznámeno otevření první poradny BKB v Praze 2, Spytihněvově ulici 6. Tentýž den poskytl Bílý kruh bezpečí pomoc prvním obětem.

1992

V únoru a v dubnu jsme se zúčastnili jednání o prevenci kriminality v Kanceláři Prezidenta republiky. V červnu vyšlo první číslo Zpravodaje BKB a poprvé jsme uspořádali preventivní akci pro veřejnost pod názvem "Žena a zločin". V říjnu jsme byli pozváni na konferenci německé organizace Weisser Ring, která se konala v Bambergu. V Muzeu Policie ČR v Praze se v prosinci konala I. valná hromada BKB. Manželé Krupičkovi při té příležitosti věnovali na rozjezd činnosti Bílému kruhu 10 000 Kć.
V době naprostého samofinancování měl tento dar miliónovou hodnotu. Uzavřeli jsme smlouvu o bezplatné pomoci obětem se soukromou rehabilitační ordinací Monada primáře MUDr. Marka, která v budoucnu pomůže mnoha obětem násilných trestných činů.

1993

Zahájila činnost regionální poradna v Mostě. O problematiku obětí trestných činů a práci Bílého kruhu bezpečí projevily zájem téměř všechny významné sdělovací prostředky v ČR. V rámci připravované rekodifikace trestního řádu jsme zaslali třem ministrům a Parlamentu ČR první podnět k zákonodárné iniciativě. Rozšířil se kvalitní tým poradců a lektorů. Pokračovali jsme v preventivních programech pro veřejnost. Podrobně jsme studovali zahraniční modely pomoci obětem trestných činů.

1994

Zahájila činnost regionální poradna BKB v Olomouci, dotací ji podpořil OkÚ Olomouc. 5. února se v Praze konala II. valná hromada BKB. Ministerstvo zdravotnictví schválilo poprvé pro činnost BKB přímou státní dotaci. V rámci Mezinárodního roku rodiny získal Bílý kruh bezpečí grant ministerstva práce a sociálních věcí na vydání své první brožury „Rodina proti kriminalitě“.
Evropský den obětí, 22.února, nás zastihl na Středoevropské konferenci v Budapešti, kterou svolala naše partnerská organizace v Maďarsku Feher Gyuru. V květnu jsme se v roli pozorovatelů poprvé zúčastnili 8.konference Evropského fóra služeb obětem ve skotském Falkirku. Cestovat jsme tam mohli díky finanční podpoře České spořitelny,a.s., společnosti ICL v ČR a Podpůrného policejního fondu. Díky grantu ministerstva školství jsme uspořádali ve spolupráci s Akademií věd ČR celoroční šetření Ochrana dětí před šikanováním, kterého se zúčastnilo 2400 žáků.
V říjnu jsme v Parlamentu ČR uspořádali s velkým ohlasem seminář Vliv násilí v médiích na děti a mládež. V senátním sále bylo více než 300 lidí. Jednání se zúčastnil i předseda parlamentu Milan Uhde. Následná kampaň ve sdělovacích prostředcích se odrazila ve velké petiční aktivitě občanů, kteří požadovali regulaci veřejné prezentace násilí.
Několikrát jsme jednali s místopředsedou Parlamentu ČR o možnosti založení Fondu pro odškodnění obětí. Tato iniciativa se v budoucnu nenaplnila.

1995

Místopředsedovi Parlamentu ČR jsme předali další podnět k novelizaci trestního řádu v zájmu zlepšení procesního postavení poškozeného. V červnu jsme zaslali každému poslanci parlamentu tři náměty k úvaze související s projednáváním novely trestního zákona a trestního řádu. V březnu jsme uspořádali ve spolupráci s Policejní akademií seminář K problematice obětí trestných činů.
Na pozvání BKB přiletěl do Prahy detektiv Allan Moffat ze skotské policejní centrály, která hradila jeho cestovné. O prevenci domácího násilí a pomoci jeho obětem informoval na Ministerstvu vnitra ČR, v Kanceláři Prezidenta republiky, na Policejním prezidiu PČR a Policejní akademii ČR. Poradenskou činnost BKB finančně podpořily ministerstvo zdravotnictví, hl. město Praha, Okresní úřad Olomouc. Nadace rozvoje občanské společnosti darovala BKB první počítač s tiskárnou a kopírovací přístroj. Poradnu BKB v Praze navštívil významný kriminolog profesor Joseph Vigh z Budapešti. V červnu jsme se zúčastnili 9. konference Evropského fóra služeb obětem v Lisabonu. Tentokrát jsme cestovali díky podpoře České spořitelny,a.s., společnosti ICL v ČR a firmě Asconn. Naším významným – budoucnost potvrdí, že i trvalým - sponzorem se stala společnost Group 4 Securitas. Realizovali jsme nový preventivní projekt : Bezpečný život seniorů ve městě. Zahájili jsme interní školicí program pro dobrovolné poradce BKB. Našim klientům jsme poskytli první doprovody k soudu. Uspořádali jsme první rekondiční víkendové pobyty pro oběti násilí v Tursku.

1996

Zahájila činnost regionální poradna v Brně. Ministerstvu spravedlnosti jsme předali připomínky k návrhu zákona O částečném odškodnění obětí trestné činnosti, který nám k posouzení předal legislativní odbor. Pro ČT jsme natočili šestidílný seriál o prevenci kriminality pro seniory. Rozhlasová stanice Vltava vysílala po celý rok pravidelný týdenní pořad „Bílý kruh bezpečí“. The Foundation for a Civil Society podpořil naši činnost grantem na technické vybavení - fax, mobilní telefon a prostředky na jejich provoz. Ministerstvo zdravotnictví ČR udělilo i pro tento rok BKB státní dotaci na podporu jeho činnosti. Školící interní program pokračoval jarním kurzem: Krizová intervence. V Nizozemí jsme studovali možnosti pomoci obětem trestného činu obchodování se ženami. O spolupráci při pomoci obětem trestných činů jsme jednali s policejním prezidentem, výsledkem byla mj. distribuce tiskovin BKB na všechna oddělení Policie ČR. V Praze se konala III. valná hromada.
Bílý kruh bezpečí se stal řádným členem Evropského fóra služeb obětem. Stalo se tak v Bruselu, na 10. evropské konferenci, a přijetí se účastnil velvyslanec ČR v Belgii dr. Jaroslav Šedivý.
Bílý kruh bezpečí vystoupil mj. na konferenci o domácím násilí, která se konala na Policejní akademii ČR, přednášel na Karlově univerzitě, na odborném semináři v Bratislavě, natočil videofilm s Brněnskou soukromou TV o šikanování.
Na Novoměstské radnici v Praze oslavil BKB 5.výročí svého vzniku.

1997

Začátkem roku působily v ČR poradny BKB v Praze, Mostě (v průběhu roku představenstvo její činnost zastavilo a pobočku zrušilo), Olomouci a v Brně. V Ostravě jsme školili nový poradenský tým. V září otevřela v tomto městě dveře klientům další regionální pobočka BKB. Založení nových poraden pro oběti konzultovali zájemci z Pardubic, Teplic, Ústí nad Labem a Plzně. Jen ve dvou městech se jim to později podaří. Nové náměty de lege ferrenda a náměty k interním opatřením, která by zlepšila postavení poškozených v trestním řízení, jsme odeslali předsedům poslanecké sněmovny, senátu a třem ministrům. BKB vydal novou brožuru „Trauma oběti trestného činu“. Na Kladně uskutečnily dva vzdělávací cykly pro učitele ZŠ z celé ČR zaměřené na ochranu dětí před šikanováním. Kurzy měly neuvěřitelný ohlas a BKB by se touto činností mohl doslova „živit“. Kurzy finančně podpořila Nadace rozvoje občanské společnosti z prostředků Phare. Na pozvání poslanců se v Poslanecké sněmovně P ČR uskutečnily dvě konzultace k připravovanému zákonu o peněžité pomoci obětem s právníkem BKB. Podařilo se nám mj. prosadit peněžitou pomoc i pro oběti násilí spáchaného blízkou osobou. Mgr. Vlastimil Venclík, zakladatel Nadace Filipa Venclíka, jednal s BKB o spolupráci. V budoucnu poukáže řadě obětí okamžitou a formalitami nezatíženou pomoc. Bohatá přednášková činnost Bílého kruhu bezpečí už není určena jen široké veřejnosti, ale zájem projevují stále častěji i odborníci (policisté, pedagogové, sociální pracovníci). Na 11. konferenci Evropského fóra služeb obětem v Budapešti byly pozorovatelům z východní Evropy prezentovány tři modely služeb: německý, skotský a český. Je to velké ocenění výsledků práce českého občanského sdružení. V Galerii U prstenu se koná výstava obrazů s aukcí ve prospěch Bílého kruhu bezpečí. Z výtěžku byla zařízena nová pražská poradna.

1998

Pražská poradna se stěhuje z Nuslí na Smíchov, kde byl v březnu slavnostně zahájen její provoz. Ve stejnou dobu zřídilo představenstvo kancelář centrály, ve které pracují dva zaměstnanci. V Praze zasedal výbor Evropského fóra služeb obětem, připravuje jednání evropské konference ve Štrasburku. BKB publikoval prohlášení o standardu svých služeb. Byla vydána a distribuována brožura Svědek u soudu. O poradny BKB je ze strany klientů stále větší zájem. Pražská poradna rozšířila svůj provoz.
Brněnská soukromá televize natočila s BKB třídílný videoprogram pro školy (nebezpečené situace, sebeobrana, postavení poškozeného v trestním řízení). V listopadu zahájila provoz poradna pro oběti v Plzni. Konala se IV. Valná hromada. V říjnu se ve spolupráci IKSP, PA ČR a BKB konala celostátní konference k problematice obětí trestných činů v ČR. Z této konference byl vydán sborník.
Jana Knitlová ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí natočila pro Českou televizi unikátní šestidílný autorský dokument o obětech trestných činů. Byl odvysílán, reprízován a vyžádán k dalšímu využití školami Ministerstva vnitra ČR. V pořadech mimo jiné poprvé promluvila řada klientů BKB o svém nepochopitelném a zbytečném strádání po trestném činu. Pokračoval výcvik poradců v regionálních poradnách, statistické vyhodnocování údajů o problémech obětí trestných činů, spolupráce se státní správou a rozvoj nových programů pro oběti (víkendové pobyty, nadstandardní služby, doprovody k soudu). Představenstvo pečlivě a důsledně mapuje, kontroluje a metodicky řídí úroveň poskytovaných služeb ve všech poradnách Bílého kruhu bezpečí.

1999

Účinnosti nabyl nový zákon o peněžité pomoci obětem trestných činů. Bílý kruh bezpečí zahájil velmi dobrou spolupráci s odškodňovacím odborem Ministerstva spravedlnosti ČR. Nadace rozvoje občanské společnosti podpořila projekt BKB zaměřený na pomoc obětem domácího násilí. V květnu byla otevřena v pořadí již šestá poradna BKB v Pardubicích. Zúčastnili jsme se konference Evropského fóra služeb obětem ve Vídni, kde je rozhodnuto o tom, že se 16.konference fóra v roce 2002 uskuteční v České republice. Ministru spravedlnosti jsme adresovali návrh na poskytování bezplatné právní pomoci některým obětem závažné násilné a mravnostní trestné činnosti. Probíhá supervize poradenské práce v jednotlivých poradnách pro oběti. BKB byl přizván k výcviku učitelů policejních škol na téma pomoc obětem domácího násilí, spolu účastnili se policejní lektoři z Nizozemí. V dubnu se BKB prezentoval na mezinárodní konferenci East-West o sexuálním násilí s příspěvkem „Posttraumatická stresová porucha u obětí kriminálního násilí“. V Senátu Parlamentu ČR seznámilo osm odborníků Bílého kruhu bezpečí skupinu senátorů se situací obětí trestných činů v ČR. Z tohoto slyšení vydal Senát sborník, který byl k dispozici nejen senátorům, ale také poslancům. V Ostravě se uskutečnil pilotní monitoring domácího násilí, regionální pobočka BKB při něm úzce spolupracovala s Policií ČR a s místní samosprávou. Pokračovala bohatá přednášková činnost. Do kinosálu v Roudnici nad Labem se například vtěsnalo 420 studentů, aby si vyslechli praktické rady Bílého kruhu bezpečí o prevenci kriminality. BKB má vlastní adresu na internetu, jeho stránky jsou navštěvovány dvanácti uživateli denně.

2000

U příležitosti Evropského dne obětí jsme podali další podnět ministru spravedlnosti, ve kterém jsme požadovali zřizování oddělených čekáren pro oběti trestných činů u soudů. Bílý kruh bezpečí je zastoupen v novém poradním orgánu vlády ČR - Republikovém výboru pro děti, mládež a rodinu. Na evropské konferenci ve Winsdoru byli v rámci společenského programu delegáti, včetně Bílého kruhu bezpečí, osobně přijati Její královskou výsostí princeznou Annou. Konference vypracovala základy evropského systému vzdělávaní dobrovolníků pro pomoc obětem trestných činů. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) realizovala v ČR unikátní projekt zaměřený na prevenci obchodu se ženami, k aktivní lektorské a autorské činnosti pozvala Bílý kruh bezpečí. Vydali jsme leták „Peněžitá pomoc obětem“. V Brně se konala již V. Valná hromada, která byla prozářena nejen sluníčkem, ale vzájemnou přízní a radostí všech přítomných členů. Pokračuje překládání a publikování vybraných doporučení Rady Evropy (například o postavení oběti v trestním právu a řízení), OSN a Evropského fóra služeb obětem. Bílý kruh bezpečí uzavřel partnerství s akciovou společností Philip Morris ČR, která podpoří několikaleté projekty pro pomoc obětem domácího násilí v naší zemi. BKB zpracoval rozsáhlou analýzu k problematice právní ochrany obětí domácího násilí pro MV ČR. Na mezinárodní konferenci „Policie a lidská práva“ konané v Praze zazněl příspěvek BKB o zacházení s obětmi trestných činů včetně návrhů na opatření v rámci Policie ČR. Stanovisko BKB k systému včasné detekce a pomoci obětem násilných trestných činů bylo předneseno na Republikovém výboru pro prevenci kriminality a předáno ministerstvu zdravotnictví. BKB navázal spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol, která je zaměřena na vzdělávání personálu a přímou pomoc hospitalizovaným obětem. Na pozvání místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu byl BKB mezi pěti mluvčími v rámci veřejného slyšení k novele trestního zákona. Centrálu BKB a regionální poradny navštívilo několik zahraničních odborníků, aby se seznámilo s jejich provozem a odborným zázemím dobrovolnické základny.

2001

Jubilejní desátý rok činnosti. Rok, který OSN vyhlásilo světovým Rokem dobrovolníků. Bílý kruh bezpečí realizuje v partnerství s Philip Morris tři velké projekty: první reprezentativní sociologický výzkum o domácím násilí, celostátní linku s nepřetržitým provozem pro oběti domácího násilí a celostátní osvětovou a informační kampaň k domácímu násilí. Účinnosti nabyl zákon O probační a mediační službě. V rozsáhlé novele trestního řádu je zohledněna většina návrhů Bílého kruhu bezpečí z minulých let směřujících ke zlepšení postavení poškozeného v trestním řízení. Je schválen nový zákon O zvláštní ochraně svědka. BKB zpracoval a v Republikovém výboru pro děti, mládež a rodinu obhájil návrh na úpravu legislativních norem a opatření v souvislosti s domácím násilím. Připravujeme 16. konferenci Evropského fóra služeb obětem, která se v roce 2002 uskuteční v Praze. Záštitu nad touto konferencí převzal prezident republiky Václav Havel.
Pro Bílý kruh bezpečí pracuje v šesti poradnách v České republice 142 dobrovolníků - poradců a asistentů. Bílý kruh bezpečí má tři zaměstnance.

2002

S velkým úspěchem uspořádána 16. konference Evropského fóra služeb obětem v Praze.
Valná hromada v Pardubicích
Projekt Kormidlo – čtyři turnusy týdenního výcviku pro sociální pracovnice azylových domů.

2003

Otevření DONA centra pro pomoc obětem domácího násilí v Ostravě.
Dvouleté výročí DONA linky oslaveno v Praze za přítomnosti ministra vnitra Stanislava Grosse.
Konference EFVS v Dublinu, kde navazuje Phare konference pro deset kandidátských zemí – zástupci BKB pozváni přednášet.
Pilotní týdenní výcvik policistů v severních Čechách „Jednání policistů s obětí trestného činu“.
Projekt VIA

2004

duben – zástupci BKB pozváni do Glasgow na konferenci The International Network of Street Papers prezentovat problematiku zločinů z nenávisti na bezdomovcích
červen – paragraf 215 a trestního zákona
červenec – paragraf 44 trestního řádu
říjen – Národní kongres proti domácímu násilí
- Valná hromada a celostátní setkání dobrovolníků BKB v Plzni


Děkujeme všem členům Bílého kruhu bezpečí, dárcům, sponzorům, grantujícím ministerstvům, městům a nadacím za podporu, bez které bychom nebyli schopni poskytovat pomoc obětem v současném rozsahu a kvalitě.
Děkujeme každému z našich aktivních členů. Bez nich by se ten malý každodenní zázrak totiž nemohl uskutečnit.

Petra Vitoušová
a členové představenstva BKB

Představenstvo z.s. Bílý kruh bezpečí uděluje souhlas k užití a šíření materiálů umístěných na této stránce ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona, za podmínek, že kopie budou využívány pouze k nekomerčním informačním účelům, dílo nebude nijak upravováno ani měněno, grafické prvky tvořící součást díla (grafy a tabulky) nebudou rozmnožovány a šířeny odděleně od souvisejícího textu a naopak. Na každé takto pořízené kopii tohoto díla bude viditelně uveden text: "Copyright Bílý kruh bezpečí, z.s."

Schváleno představenstvem Bílého kruhu bezpečí, z.s. dne 21.4.2009